Czy ono na pewno nie jest za duże? Sprawdź, do jakiego wieku dziecko może jeździć w wózku
Niemal każdy rodzic długo wożący dziecko spotkał się ze stwierdzeniem, że pociecha dawno powinna już chodzić na własnych nóżkach. Tylko co to znaczy – długo? Niektóre dzieci zdecydowanie rezygnują z wózka już w wieku dwóch lat, inne wolą podróżować w nim jeszcze do przedszkola. Korzystanie z tego pojazdu to wygoda zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Kiedy zatem z niej zrezygnować? Przeczytaj poniższy tekst, a poznasz odpowiedzi na swoje pytania.
Teoria a praktyka. Jak długie wożenie w wózku przewidują producenci, a jak... rzeczywistość
Każdy pojazd dziecięcy wprowadzany na rynek posiada ramy wagowe, w których można w nim wozić dzieci. Więcej po prostu nie udźwignie, a wsadzenie mniejszej i lżejszej pociechy mogłoby być niebezpieczne, gdyż łatwiej o przechylenie wózka. Większość producentów oferuje gondole z limitem górnym 9 kg, a dla spacerówek jest to 15 kg; można oczywiście spotkać takie modele, jak spacerówka Cybex z udźwigiem do 17 kg. W praktyce wiele dzieci już po ukończeniu roku waży 12 kg, ale później przybieranie na wadze nie jest już tak szybkie. Efekt jest taki, że graniczne 15-17 kg maluch osiąga między 3 a 4 rokiem życia. Zatem przedszkolak spokojnie da radę skorzystać z ulubionego wózka, a rodzic będzie mógł sprawnie zrobić zakupy czy podbiec do tramwaju. I tutaj przechodzimy do praktyki, czyli wygody – zarówno dla mamy czy taty, jak i dla malucha. Dziecko w podanym wieku często męczy się na długich spacerach, a waga nie zawsze pozwala na wzięcie go na ręce. W tym przypadku doskonale sprawdzi się właśnie wózek. Najlepiej jednak będzie obserwować malucha i jego potrzeby. Jeżeli stanowczo odmawia wejścia do pojazdu i woli przemieszczać się na własnych nogach, pozwól mu na to, mając pod ręką wózek na wypadek zmęczenia. Natomiast gdy pociecha późno zaczęła chodzić, może nie lubić dłuższych spacerów i wyrażać głośno swoje niezadowolenie oraz wyczerpanie. Wtedy kup w sklepie 3 Kiwi lekką spacerówkę i nie przejmuj się opiniami innych.
Zdecyduj, czy musisz rezygnować z pojazdu dziecięcego. Kilka argumentów za i przeciw
Rodzice nieraz zadają sobie pytanie, kiedy jest najlepsza pora na odstawienie wózka w kąt. Nie ma na to jednej reguły, a wiele zależy od indywidualnej sytuacji i upodobań dziecka. Jak więc rozpoznać odpowiednią chwilę?
Możesz zrezygnować z wózka, jeśli:
Twoja pociecha skończyła już dwa lata,
z upodobaniem przygląda się każdemu robaczkowi i źdźbłu trawy, a na widok wózka reaguje zdenerwowaniem,
coraz częściej zdarza Ci się pchać pusty pojazd,
zabierasz go po to, żeby wygodnie przewieźć zakupy.
Zostaw wózek na wszelki wypadek, gdy:
Twoje dziecko ma mniej niż dwa latka,
wybierasz się na aktywne wakacje,
często chodzicie na długie spacery,
w jednej ręce nosisz zakupy, w drugiej dziecko, a na plecach cały ekwipunek.