Kiedy przenieść dziecko do „dorosłego” łóżka? Oto przydatne wskazówki
Rodzice często zadają sobie pytanie, w jakim momencie ich pociecha może zrezygnować z łóżeczka ze szczebelkami i spać na zwykłym łóżku. Kiedy maluch ma kilka miesięcy albo nawet rok, sprawa jest prosta – wciąż jeszcze nie jest gotowy na opuszczenie bezpiecznej niemowlęcej przystani. Zbliżające się drugie urodziny malucha sprawiają, że w głowach mamy i taty coraz śmielej pojawia się pytanie: „a może to już?” Dowiedz się, jak bezboleśnie przenieść dziecko do większego, własnego łóżka – nawet, jeżeli wcześniej spało razem z Wami.
Naukę samodzielnego zasypiania zacznijcie już w łóżeczku
Najprościej byłoby od samego początku, czyli od pierwszych tygodni życia, uczyć dziecko spania we własnym pokoju, w przeznaczonym do tego łóżeczku. Po nakarmieniu i ukołysaniu niemowlaka odłóż go na materacyk i wyjdź z pokoju. Jeśli zacznie płakać, odczekaj krótką chwilę i gdy się nie uspokoi, wróć do niego, ale nie wyjmuj go od razu z łóżeczka. Mów spokojnym tonem, pogłaszcz go po policzku, zaśpiewaj kołysankę. Im dziecko starsze, tym większe znaczenie mają dla niego wieczorne rytuały, jak kąpiel, posiłek, czytanie książeczki, odłożenie do łóżeczka i wyjście z pokoju. Maluch czuje się bezpiecznie, bo wie, co za chwilę nastąpi, a dodatkowo wyrabia sobie nawyk samodzielnego zasypiania.
Zmiany wprowadzajcie stopniowo, najlepiej przy udziale dziecka
Nagłe przestawienie się ze spania „za kratami”, w zabezpieczonej przestrzeni, do spędzania nocy w otwartym z każdej strony łóżku może być dla malucha zbyt dużym przeżyciem. Dlatego już kilka dni przed zmianą łóżeczka warto wyjąć z niego kilka szczebelków, by pociecha przyzwyczaiła się do nieco innego widoku. Dobrym rozwiązaniem będzie podścielenie materaca z boku, w razie, gdyby maluch wypadł z łóżeczka w trakcie snu. Oczywiście na bieżąco trzeba też rozmawiać z dzieckiem i tłumaczyć mu, że niedługo tak jak rodzice, będzie spał we własnym, dużym łóżku. Możecie razem zajrzeć na przykład do naszego sklepu 3Kiwi, obejrzeć meble Pinio i wybrać to łóżko, które spodoba się maluchowi. Aby dodatkowo zabezpieczyć pociechę przed wypadnięciem z niego, opłaca się zainwestować w specjalną barierkę.
Postarajcie się jak najbardziej uprzyjemnić maluchowi korzystanie z łóżka
Dziecko powinno aktywnie uczestniczyć w zmianach zachodzących w jego pokoju – w końcu samo będzie w nim mieszkać. Podczas zakupu nowego łóżka wybierzcie też barwną, wesołą pościel, kolorowe poduszki, narzutę i dziecięcą nocną lampkę. Możecie również zrobić w pokoju małe przemeblowanie, dzięki czemu maluch poczuje, że dokonują się właśnie ważne zmiany w jego życiu. Czasami nauka samodzielnego zasypiania przychodzi naturalnie, a niekiedy dziecko może się bać, płakać w nocy i szukać sypialni rodziców. Dobrze więc uzbroić się w cierpliwość, gdyż proces ten, mimo że czasem trudny, jest niezbędny w rozwoju pociechy.